Różne zastosowanie jabłek.

Jabłko to najpopularniejszy owoc w Polsce. Posiada liczne walory zdrowotne, kulinarne i kosmetyczne. Bardzo szerokie zastosowanie jabłek w kuchni, już od wieków czyni z tego owocu nie tylko składnik potraw ale także główny komponent. Są to owoce całoroczne, posiadające wiele różnych odmian, które mogą różnić się między sobą wyglądem, smakiem oraz wartościami odżywczymi. Jabłka zawierają dużo witaminy C, E, A, K, D, B, beta-karotenu, błonnika pokarmowego, kwercetyny, kwercetyny oraz mikroelementów: potasu, fosforu, żelaza, wapnia.

Kulinarne zastosowanie jabłek

W zależności od odmiany, jabłka nadają się do spożywania na surowo, do pieczenia, smażenia, duszenia gotowania. Z jabłek przygotowuje się:
– ciasta; szarlotka, babeczki, tarty,
– kompoty,
– smażone jabłka,
– pieczone jabłka,
– dżemy,
Przyprawa, która najbardziej lubi jabłko jest cynamon, z którym tworzą wręcz duet idealny i do tego bardzo zdrowy. A jeśli mowa o zdrowiu, to w tym temacie wartość odżywcza jabłek nie ma sobie równych, żaden inny owoc nie posiada tylu walorów zdrowotnych co jabłko spożywane na surowo.

Lecznicze zastosowanie jabłek

Jabłka są bardzo zdrowe i wykazują wiele pozytywnych reakcji dla naszego organizmu. Zarówno owoce w swojej naturalnej postaci jak i wyprodukowany z jabłek ocet jabłkowy wspomagają pracę układu pokarmowego, krwionośnego, immunologicznego. Regularne spożywanie owoców powoduje obniżanie poziom cukru i cholesterolu we krwi, wspomagają pracę wątroby oraz zmiękczają kamienie obecne w nerkach. A także zapobiegają powstawaniu wielu chorobom przewodu pokarmowego, a także nowotworom i chorobom krążenia. Ocet jabłkowy wykazuje działanie bakteryjne i może pomagać w odchudzaniu.

Kosmetyczne zastosowanie jabłek

Jabłka są owocami, które także można wykorzystywać do produkcji kosmetyków lub preparatów leczniczych. Okłady z tartych jabłek położone na oczy na 20 minut uwalniają je od obrzęków i podrażnień, takich jak poparzenia słoneczne czy “zaczerwienione oczy”. Regularne spożywanie jabłek poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci.

 

You may also like...