Olej z dziurawca – jak przygotować?

Dziurawiec zwyczajny jest popularną rośliną, która rośnie na terenie Polski. Jego lecznicze właściwości doceniły już nasze babcie, dlatego warto zainteresować się bardziej tym ziołem. Okres kwitnienia dziurawca przypada na miesiące wakacyjne, a jego charakterystyczne, żółte kwiaty sprawiają, że trudno go pomylić z inną rośliną. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić olej z dziurawca w prosty sposób krok po kroku.

Właściwości dziurawca

Dziurawiec wykazuje szereg leczniczych właściwości. Jest to zioło bogate w witaminy i minerały. Dobrze radzi sobie ze stłuczeniami, łagodzi bóle stawów, a nawet wspiera walkę z żylakami. Sprawdza się również w usuwaniu blizn i leczeniu poparzeń. Działa regenerująco, odżywczo i pielęgnująco. Olej z dziurawca można wykorzystywać do wykonywania relaksujących masaży, a także w olejowaniu włosów. Sprawdzi się też jako dodatek do domowej roboty maseczek do twarzy lub balsamów co ciała.

Olej z dziurawca – przygotowanie

Przygotowanie oleju z dziurawca nie jest wcale trudne. Wśród potrzebnych składników znajdują się:

  • kwiaty i pędy dziurawca,
  • oliwa z oliwek
  • spirytus
  • słoik z zakrętką.

Przygotowanie oleju z dziurawca krok po kroku wygląda następująco:

  1. Oczyść swoje zbiory z zanieczyszczeń. Jeżeli używasz suszonego ziela dziurawca, oddziel kwiaty od reszty suszu.
  2. Umieść zioła na dnie słoika, rozgnieć i zalej odrobiną spirytusu – przyspieszy to proces wydzielania związków aktywnych do oleju.
  3. Zalej całość podgrzaną oliwą z oliwek i zakręć słoik.
  4. Co jakiś czas wstrząsaj miksturą.
  5. Odstaw słoik na okres 3 tygodni w ciepłym miejscu.

Po tym czasie olej powinien nabrać czerwonego koloru. Kolejnym krokiem jest odciśnięcie ziela i oddzielenie oleju – najlepiej przelać go do osobnego słoika lub ciemnej butelki, która pozwoli dłużej zachować jego lecznicze właściwości.

Jak widać, przygotowanie oleju z dziurawca jest banalnie proste. Wystarczy tylko kilka składników oraz odrobina cierpliwości, a możemy uzyskać wspaniały, naturalny leczniczy produkt. Do przygotowania takiego oleju najlepiej sprawdzą się świeżo zebrane kwiaty dziurawca, ale jeżeli mamy suszone – też można je wykorzystać. Taki macerat można urozmaicać o inne dodatki ziołowe, np. kwrawnik pospolity, albo rumianek. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 

You may also like...